پرداخت هزینه ثبت نام و حق عضویت آزمون ACCA

مدرک ACCA مدرک حسابداری بین المللی دوره ای که است که توسط انجمن حسابداران خبره و رسمی برگزار می شود و کارشناسان حسابداری در سراسر دنیا می توانند در آن شرکت کنند. به طور متوسط این دوره 3 تا 4 سال طول می کشد که البته تا حدود 10 سال فرصت دارید تا با توجه به شرایط خودتان سرعت شرکت در امتحانات این دوره را تنظیم کنید.
امتحانات مدرک ACCA بر اساس استانداردهای بین‌المللی حسابداری و حسابرسی طراحی می‌شوند . در برخی از کشورها ( مانند : انگلستان ، هنگ‌کنگ ، مالزی و سنگاپور ) امتحانات بر اساس قوانین حقوقی و مالیاتی آن کشورها تدوین شده اند که شرکت کنندگان می توانند امتحان مورد نظر را بر اساس استاندارد مورد نظر خود انتخاب کنند.
خدمات ACCA با استفاده از جدیدترین فن آوری ها ارائه می شود که شما می توانید به صورت آنلاین اطلاعات مراحل ثبت نام تا کسب مدرک و حتی حمایت شغلی آینده تان را کسب کنید. 400 مرکز آموزشی مورد تایید ACCA در سراسر دنیا وجود دارند که در سطح بین المللی بالاترین استانداردهای آموزشی را رعایت می کنند.

 

سرفصل های دروس مدرک ACCA

14 درس ACCA در 3 سطح ارائه می‌شوند:

سطح اول: این سطح اصول حسابداری را معرفی نموده و نقش اطلاعات مالی در مسائل اساسی مدیریت را مشخص می‌نماید .

سطح دوم:  این سطح مهارت‌های فنی و اصلی حسابداری لازم برای کسانی که در زمینه مالی فعالیت می کنند را پوشش می دهد . بعلاوه در این سطح با چهار چوب قانونی حاکم بر تجارت آشنا خواهید شد

سطح سوم : این سطح نقش حسابدار در مدیریت استراتژیک یک سازمان را مشخص می نماید . در این سطح ، توانائی مدیر مالی در ارزیابی اطلاعات و ارائه پیشنهاد در یک چهار چوب حرفه ای و اخلاقی تقویت می شود . حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند ، آنها را قادر می سازد تا بر حیطه فنی مورد نظر خود تمرکز بیشتری داشته باشند.

نحوه ارزیابی آزمون ACCA

ارزیابی سطح اول:
سطح اول که دارای 3 امتحان می باشد برای ارزیابی اصول اولیه حسابداری ، نقش اطلاعات مالی و درک امور کلیدی مدیریت طراحی شده است .
در امتحانات سطح اول ، از روش ارزیابی عینی ( Objective ) استفاده می شود . دروس شماره f1 و f2 به شکل کامپیوتری ( CBE ) نیز قابل اجرا هستند .

ارزیابی سطح دوم:
سطح دوم که از 6 امتحان تشکیل شده است تمام مهارتهای حرفه ای که برای مدیران مالی الزامی می باشد را در بر می گیرد.
امتحانات سطح دوم ترکیبی از سوالات محاسبه ای ، موضوعی ( سناریو ) و توصیفی ( essay ) می باشد . سطح علمی و استاندارد سطح 2 برابر با سال پایانی دوره های دانشگاهی در انگلستان می باشد . دانشجویانی که با موفقیت سطح 1 و 2 را به پایان برسانند از طرف دانشگاه Oxford Brookes مدرک کارشناسی حسابداری کاربردی ( AccountingApplied ) را دریافت می نمایند .

ارزیابی سطح سوم:
در سطح سوم 7 امتحان وجود دارد که دانشجویان باید 5 امتحان آن را بگذرانند . این امتحانات شامل 3 امتحان اجباری و 2 امتحان اختیاری است که از بین 4 امتحان انتخاب می شوند .
امتحانات اجباری بر روی نقش اصلی حسابدار در تصمیمات استراتژیک یک سازمان تمرکز دارند . برنامه ریزی بازرگانی ، گزارش نویسی سازمانی ومدیریت مالی بخشهائی هستند که در این سطح مورد بررسی قرار می گیرند . این امتحانات به منظور ارزیابی توانائی دانشجویان در تحلیل و بررسی اطلاعات و ارائه پیشنهادات قابل قبول بازرگانی در چهار چوبی اخلاقی و حرفه ای طراحی شده اند . حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند به آنان این اجازه را می دهد تا بر روی حوزه های فنی مرتبط با زمینه شغلی شان تمرکز بیشتری داشته باشند.

 

چهار امتحان انتخابی شامل حسابرسی و خدمات بیمه (Audit and Assurance Services )، مالیات پیشرفته ( Advanced Taxation )، مدیریت عملکرد ( Performance Management ) و مدیریت اطلاعات مدیریت ( Business Information Management ) می باشند . اگر دانشجویی موفق به گذراندن یک یا چند امتحان اختیاری نگردد ، یا اگر وضعیت شغلی متفاوتی پیداکند ، می تواند در انتخاب خود تجدید نظر کرده و یا دروس دیگری انتخاب کند.
در سطح سوم، سوالات به شکل Case Study می باشند تا مهارتهای تحلیل و ارزیابی لازم برای یک حسابدار حرفه ای قابل بررسی باشند . امتحانات این سطح از نظر استاندارد برابر با امتحانات مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان می باشد.
امتحانات در بیش از 300 مرکز آزمون در سراسر جهان دوبار در سال برگزار می شوند ( ژوئن و دسامبر ) . شما می توانید حداکثر در 4 امتحان در یک نوبت شرکت نمائید .

نقش تجربه عملی در مدرک ACCA

یکی از ارکان اصلی ACCA تجربه عملی می باشد . برای هر یک از اعضای ACCA ، به کار گیری دانش نظری در محل کار تحولی در توسعه مدیریت ، مهارتهای شخصی و نظری ایجاد می نماید که اهمیت ویژه ای در زندگی شغلی هر فرد دارند . به پایان رساندن آموزش عملی نیز مانند سایر بخشها بسیار منعطف می باشد و می تواند قبل ، در حین یا بعد از امتحانات ACCA در هر بخش اعم از خصوصی یا دولتی صورت گیرد .
تجربه عملی به همراه نتایج آزمونهای ACCA نشانگر توانائی و مهارت های حسابداری شما می باشد . کارفرمای شما متقاعد خواهد شد که شما عضوی از یک انجمن حرفه ای هستید که بر اساس بالاترین استاندارد فعالیت می کند .
ACCA تلاش می کند تا رابطه کاری ویژه ای با کارفرمایان برقرار سازد تا اعضاء خود را با حمایت و آموزش لازم حمایت نماید.

 

 شرایط  شرکت در دوره های ACCA

تمام کسانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه به بالا هستند می توانند در دوره های ACCA ثبت نام نمایند. داوطلبین با مدرک کارشناسی حسابداری ( و رشته های مرتبط) به بالا با تصویب ACCA از گذراندن تعدادی از امتحانات معاف خواهند شد ( در سطح 3 هیچ معافیتی ارائه نخواهد شد).

مزایای مدرک  ACCA

1. دارندگان مدرک ACCA  در ایران از امتحان دروس حسابداری و حسابرسی درآزمون جامعه حسابداران رسمی معاف می شوند.
2. ACCA همواره اعضای خود را در جهت استخدام با یک موقعیت شغلی مناسب حمایت می کند.
3. دریافت مدارک معتبرکارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته حسابداری کاربردی از دانشگاه Oxford Brookes
4. ادامه تحصیل از طریق Realise ACCA و طرح توسعه حرفه ای پیوسته ( CPD )
5. اعضاء ACCA به عنوان حسابدار رسمی بین المللی می توانند مؤسسات خدمات مالی (حسابداری و حسابرسی ) با حق امضاء رسمی و اقامت دائم در هر کشوری را داشته باشند.
6. ارتقاء شغلی
7. دسترسی به شبکه ACCA و اطلاع از سمینارها و کنفرانس های مرتبط
8. دریافت مجله ماهانه اعضاء تحت عنوان Accounting and Business و جزوات و اطلاعات رایگان
9. استفاده از خدمات مرتبط با حرفه …