صفحه نخست    بلاگ    ۱۳۹۵/۱/۸

معرفی بانک اچ‌اس‌بی‌سی " HSBC BANK "

 بلاگ    ۱۳۹۵/۱/۸  چاپ
معرفی بانک اچ‌اس‌بی‌سی " HSBC BANK "
با سلام و احترام

در ابتدا چکیده ای از بانک معتبر جهانی HSBC :

- نوع فعالیت : خدمات مالی
- سال تاسیس : 1865
- دفتر مرکزی : بریتانیا , لندن , برج HSBC
- بنیان گذار : توماس ساترلند
- مدیر عامل : استوارت گالیور
- رئیس هئیت مدیره : داگلاس فلینت
- محصولات : بانکداری خصوصی , شرکتی , سرمایه گذاری , وام مسکن , کارت اعتباری

معرفی شرکت به همراه تاریخچه :

اچ‌اس‌بی‌سی، (به انگلیسی: HSBC، مخفف Hongkong and Shanghai Banking Corporation) شرکت خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی است، که طیف وسیعی از خدمات بانکی شامل: بانکداری خرد، بانکداری اختصاصی، بانکداری شرکتی، بانکداری سرمایه گذاری، مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت ثروت، کارت های اعتباری و وام های مسکن را ارائه می‌نماید.

بانک اچ‌اس‌بی‌سی در سال 1865 توسط بانکدار اسکاتلندی توماس ساترلند، در هنگ کنگ که از مستعمرات بریتانیا بود، تاسیس شد و در حال حاضر، به‌عنوان یکی از بزرگ ترین بانک های جهان به شناخته می‌شود.

اچ‌اس‌بی‌سی مالک شبکه‌ای از ۷٫۲۰۰ شعبه بانکی در ۸۵ کشور جهان می‌باشد. در سال ۲۰۱۲ این بانک با دارایی خالص ۲٫۶۹۳ تریلیون دلار، به‌عنوان بزرگترین بانک جهان، بر پایه میزان دارایی ها، شناخته شد. در همین سال (۲۰۱۲) از سوی مجله اقتصادی فوریز نیز در رتبه ششم از بزرگترین شرکت‌های عمومی جهان، قرار گرفت.

سهام بانک اچ‌اس‌بی‌سی در بازارهای بورس لندن، بازار بورس نیویورک، بورس اوراق بهادر هنگ کنگ، بورس یورونکست پاریس و بورس اوراق بهادار برمودا معامله می‌شود. این شرکت در سال مالی ۲۰۱۲ با ارزش بازار ۱۰۲٫۷ میلیارد پوند، پس از کمپانی رویال داچ شل، دومین شرکت بزرگ فعال در بورس لندن شناخته شد. شعبه مرکزی بانک اچ‌اس‌بی‌سی در برج اچ اس بی سی در شهر لندن قرار دارد.

بانک اچ‌اس‌بی‌سی در سال ۱۸۶۵ میلادی توسط بانکدار اسکاتلندی توماس ساترلند، در هنگ کنگ تاسیس شد و با متحول ساختن شرکت سهامی بانکداری هنگ‌کنگ و شانگهای (hong kong & Shanghahi Banking Corporation) در قرن ۱۹ آغاز به کار کرد. اچ‌اس‌بی‌سی از طریق فرایند خریداری و ادغام در قالب شرکت های تابعه، خود را با بازار جهانی تطبیق داد. این استراتژی که در دهه ۱۹۵۰ شکل گرفت، با یکی از بزرگ‌ترین موارد ادغام بانک‌ها در تاریخ، یعنی خرید بانک میدلند در سال ۱۹۹۲، به اوج خود رسید.

بانک اچ‌اس‌بی‌سی به سرعت تعداد دیگری از موسسات مالی از جمله کردیت کامرشال دو فرانس و شرکت ریپابلیک نیویورک کورپوریشن را، به لیست تمام نشدنی خریدهای خود اضافه نمود و در سال ۱۹۹۷ نیز چندین بانک برزیلی و آرژانتینی را با مبالغ میلیارد دلاری خریداری کرد و برند خود را در آن کشورها نیز بر سر زبان‌ها انداخت.

پس از مهاجرت آرام و طولانی شرکت‌های محلی به سمت اخذ کامل هویت اچ‌اس‌بی‌سی، در نهایت در سال ۱۹۹۹ شرکت به شکل یک نام تجاری کاملاً همسان و یک شکل درآمد. حروف نوشته آن، رنگ‌های اصلی و لوگوی شش ضلعی آن در طول این دوران و در مراحل مختلف کم‌کم شکل گرفتند، تا زمانی که اچ‌اس‌بی‌سی به تنهایی یک نام تجاری مستقل شد. در آن زمان، مشتریان برای پذیرفتن انگاره جدید دیگر کاملاً آماده شده بودند.

در سال ۲۰۰۳، اقدام جنجالی شرکت در خرید گروه مالی نه چندان موفق هاوس‌هولد اینترنشنال، به مبلغ ۱۴ میلیارد دلار، استراتژی خرید شرکت را یک پله بزرگ بالاتر برد و در عین حال نشان داد که شرکت، به حضور یک شرکت تابعه آمریکایی در راستای اهداف و انگیزه‌های جهانی شدن نیاز دارد و نیز نشان داد که در درجه اول، تمایل دارد به عنوان شرکتی دیده شود که مصرف‌کننده عام را محور خود قرار داده است.

«سر جان باند»، مدیرعامل اسبق اچ‌اس‌بی‌سی در مقاله «اقدامات کوبنده اچ‌اس‌بی‌سی» در مورد این اقدام شرکت، چنین ذکر کرد:

دو سوم هر اقتصادی در دنیا بر پایه مخارج و صرف پول مصرف‌کنندگان است و هر قدر بتوانید شرکت خود را بیشتر به آن جهت متمایل کنید، برای تجارت شما بهتر است.

بانک اچ‌اس‌بی‌سی از سیستم هوشمند تبلیغاتی، مشابه سیستم بلواسمارت در شعبه‌های خود استفاده می‌کند. به گفته سخنگوی بانک، این سیستم که به «بلوباکس» معروف است، در دو شعبه از بانک‌های شهر لندن، در کشور انگلیس راه‌اندازی شده است و در صورت استقبال مردم و کارکرد موفقیت آمیز، در تمامی شعب این بانک در سراسر جهان، نصب و راه‌اندازی خواهد شد. در تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۰۸ میلادی، اعلام شد که بانک زیان عمده‌ای را بر اثر کلاهبرداری پنجاه میلیارد دلاری «صندق سرمایه گذاری برنارد میداف» در آمریکا، متحمل شده است.

بانک اچ‌اس‌بی‌سی مبلغی بالغ بر یک میلیارد دلار را در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده بود. این غول بانکی جهان که در بحران مالی خسارت‌های بسیاری متحمل شد، سرمایه خود را به میزان چهارده میلیارد و دویست میلیون یورو افزایش داد و در چارچوب طرح اصلاحات، همچنین شش هزار و صد فرصت شغلی خود را در ایالات متحده امریکا حذف کرد.

این بانک به علاوه تصمیم گرفت بخش فعالیت‌های وام بانکی خود را به حال تعلیق درآورد. رییس وقت بانک درباره طرح اصلاحات بانک گفت: قصد داریم بیشتر شبکه‌های اختصاص وام را تعطیل کنیم.

کاهش هفتاد درصدی سود این بانک در سال ۲۰۰۸ فقط در امریکای شمالی آن را متحمل دوازده میلیارد یورو زیان کرد، که این زیان بیشتر به سبب خرید موسسه مالی «هاوس هولد» بود. بر خلاف بسیاری دیگر از موسسات عظیم که تلاش می‌کنند شرکت‌های تاسیس شده و جا افتاده را بخرند، اچ‌اس‌بی‌سی تصمیم گرفته بود که یک هویت یکسان برای خود فراهم کند. هدف این بود که نام و لوگوی شرکت را تا جای ممکن در همه جای دنیا معروف و شناخته شده سازد؛ به گونه‌ای که هر شرکت تابعه محلی هم در قدرت فیزیولوژیکی نام تجاری جهانی آن سهیم باشد.

اکنون نام و هویت دیداری شرکت در تمام دنیا همسان شده است و قدرت خود را به بانک‌های خود در هر بازار محلی نیز منتقل می‌کند. حسن شهرت و پیشینه مثبت، احساس آشنا و قابل اعتمادی می‌آفریند که آن هم به اعتبار شرکت می‌افزاید. هر قدر یک بانک در خارج از وطنش بیشتر شناخته شده باشد، در کشور خود اعتماد بیشتری را بر می‌انگیزد. این پارادوکسی است که در شعار تبلیغاتی شرکت یعنی «بانک محلی جهان» هم نمود یافته است. تا جایی که در سال ۲۰۱۰ مجله فوریز این بانک را به عنوان بزرگ‌ترین موسسه مالی و بانکداری و هشتمین شرکت بزرگ در دنیا معرفی کرد.

در حال حاضر اچ‌اس‌بی‌سی یکی از بزرگ‌ترین موسسات مالی و بانکداری دنیا و نیز موفق‌ترین شرکت بریتانیا است. شعبه مرکزی بانک در شهر لندن قرار دارد و بیش از ۳۰۰ هزار نفر در سراسر دنیا برای این بانک کار می‌کنند. درآمد این بانک در سال ۲۰۱۱ میلادی بالغ بر ۱۰۳ میلیارد دلار بود که سود خالصی معادل ۶ میلیارد دلار را نصیب شرکت کرد.

پایان